szlifowanie metalu

Szlifowanie metalu nie należy do czynności łatwych. Bardzo ważne jest, aby zastosować odpowiedniej jakości krążki do szlifowania metalu, które pozwolą nam uzyskać zadowalający nas efekt. Precyzyjna obróbka metalowych elementów wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Najważniejszy jest odpowiedni dobór materiałów ściernych. Mowa tutaj o tarczach do szlifowania metalu lub obrotowych szczotkach do metalu.

Dlaczego szlifowanie metalu jest tak ważne?

Jeśli chcemy uzyskać gładką powierzchnię zarówno w przypadku metali dużych jak i tych mniejszych ich szlifowanie jest niezwykle ważne. Odpowiednie krążki do szlifowania metalu pozwalają nadać im połysk oraz usunąć zarysowania, zabrudzenia, czy ślady rdzy.

Konieczność wyszlifowania elementów metalowych dotyczy każdego z nas. W życiu codziennym często zachodzi potrzeba wygładzenia powierzchni po spawaniu metalu, czasem dotyczy to usunięcia korozji z elementów metalowych. Szlifowanie metalu nie jest tylko i wyłącznie czynnością zarezerwowaną dla zakładów przemysłowych lub firm usługowych.

Jakich narzędzi użyć do skutecznego szlifowania metali?

Aby szlifowanie metalu było skuteczne i mało uciążliwe dla nas należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. W większości przypadków  wystarczą do tego tradycyjne tarcze szlifierskie przeznaczone do szlifierki kątowej. Jest ona niewątpliwie jednym z popularniejszych urządzeń jakiego używamy w warunkach domowych.

Kluczową kwestią jest również właściwy dobór odpowiedniego krążka do szlifowania metalu. Jest to ważne z wielu powodów. Dzięki użyciu odpowiedniej tarczy poprawiamy wydajność obróbki, a także pozytywnie wpływamy na komfort pracy. Inna ważna kwestią dotyczy bezpieczeństwa podczas szlifowania metalu. Zastosowanie nieodpowiedniej tarczy może mieć dla nas negatywne konsekwencje.

szlifowanie metalu

Wybór odpowiedniej tarczy do szlifowania metalu jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest rozmiar tarczy. Otwór elementu ściernego powinien dokładnie odpowiadać średnicy trzepienia na urządzeniu. Kolejnym czynnikiem determinującym dobór tarczy jest jej grubość. Do szlifowania idealnie sprawdzają się elektrorundowe wyroby o grubości 5- 6 mm. Ważne jest, aby przy wyborze krążków ściernych sugerować się również rodzajem obrabianego materiału. W specjalistycznych sklepach występują zarówno modele uniwersalne jak i akcesoria szlifierskie przeznaczone do żelaza, miedzy, aluminium oraz innych metali kolorowych.