Pas bezkońcowy – praktyczne zastosowanie

Pas bezkońcowy należy do grupy narzędzi ściernych nasypowych. Jako narzędzie ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Najczęściej wykorzystywany do szlifowania mechanicznego przy pomocy szlifierki. Wykorzystywany w działach takich jak przemysł, czy rzemiosło. Pas bezkońcowy powstaje w procesie technologicznym, który polega na wycięciu z rolki materiału bazowego, a następnie połączenie obydwóch końców materiału.

Można powiedzieć, że pas bezkońcowy jest rodzajem taśmy ściernej, która ma połączone końce ze sobą i w praktyce stanowi obręcz materiału ściernego.

Jakie pasy bezkońcowe są dostępne na rynku?

Każda szlifierka wymaga odpowiedniego rozmiarowo pasa bezkońcowego. Na rynku występują przeróżne rozmiary pasów bezkońcowych od tych wąskich po te szerokie. Wąskie pasy przeznaczone są do stosowania w ręcznych palnikach mechanicznych, które są napędzane elektrycznie lub pneumatycznie. W przypadku stacjonarnych szlifierek szerokość pasa może osiągać nawet ponad 3000 mm. Szerokość pasa nie jest uzależniona wyłącznie od szlifierki jaką wybieramy do szlifowania. Duże znaczenie ma również kształt oraz rozmiar obrabianego materiału. Jeśli chodzi o długość pasów bezkońcowych zostało przyjęte, że powinna ona wahać się w granicach 150-12500 mm. Optymalną i jednocześnie najczęściej wybieraną długością pasów bezkońcowych jest 750 – 7250 mm.

Jak używać pasa bezkońcowego?

Do napędzania pasa bezkońcowego służy nam specjalna szlifierka. Ma ona różne nazwy jednak najpopularniejsza z nich to szlifierka taśmowa. Na rynku znajdziemy szeroki wybór maszyn przeznaczonych do szlifowania przy pomocy pasów bezkońcowych. Pas bezkońcowy zakładamy na odpowiednią maszynę i z jej pomocą przystępujemy do szlifowania materiału.

pas bezkońcowy

Zastosowanie pasów bezkońcowych

Pas bezkońcowy stał się bardzo popularnym narzędziem, którego używamy do szlifowania zarówno na mokro jak i sucho. Służą nie tylko do tradycyjnego szlifowania, ale także do czyszczenia materiałów i obróbce powierzchni przedmiotów. Wykorzystujemy je do materiałów takich jak: stal węglowa, stal nierdzewna, metale nieżelazne, drewna, szkła, gumy, ceramiki, czy nawet tworzywa sztuczne.

Pasy bezkońcowe HMT ABR

Jako doświadczony producent materiałów ściernych w naszej ofercie znajdują się również pasy bezkońcowe. Jest to wysokiej jakości narzędzie do szlifowania różnego rodzaju powierzchni. Przy jego pomocy skutecznie przeprowadzimy proces szlifowania.